اطلاعات فنیدنیای خودرو

اعلام آمادگی تویوتا برای به اشتراک گذاری 24000 پتنت خودروهای هیبرید با دیگر خودروسازان

خودروساز ژاپنی روز چهارشنبه سوم آوریل اعلام کرد تویوتا به سایر شرکت های خودروساز اجازه می دهد تا از 24،000 پتنت مربوط به فناوری خودروهای هیبرید دسترسی داشته باشند. این اختراعات تا سال 2030 بدون نیاز به لایسنس در اختیار عموم خودروسازان خواهد بود و تویوتا صرفا هزینه خدمات مشاوره از طرف مقابل دریافت خواهد کرد. تویوتا پیش از این لایسنس و اجازه استفاده از فناوری هیبرید را برای سازندگان خودرو مانند نیسان، مزدا و سوبارو داده بود.

به گزارش رویترز، تویوتا سازنده و فروشنده حدود 80 درصد از بازار خودروهای هیبریدی در جهان است. تویوتا مسیر بسیار طولانی در این خصوص طی کرده و اولین خودروی هیبرید خود، پریوس را در 1997 در ژاپن رونمایی و سه سال بعد در سال 2000 روانه بازار کرد. از آن زمان، تویوتا بیش از 13 میلیون وسیله نقلیه هیبریدی فروخته است و در حال حاضر نسخه های هیبریدی هفت مدل مختلف (از جمله سه نوع Prius) از محصولات تولیدی خود را عرضه می کند.

خودروسازان سراسر جهان طی چند سال اخیر در پاسخ به مقررات انتشار گازهای گلخانه ای دولت های اروپایی و چین که هر سال سخت تر میشود، برنامه هایی برای فروش وسایل نقلیه هیبریدی و الکتریکی داشته اند. هر یک از این شرکت ها میلیاردها دلار را به این تغییر اختصاص داده اند.

این اولین بار نیست که تویوتا امکان دسترسی به برخی از طرح های خود را فراهم کرده است. در سال 2015، این شرکت حدود تقریبا 6،000 پتنت مربوط به فن آوری خودروهای هیدروژنی خود را در دسترس دیکر شرکت ها قرار داد. این فناوری که با نام فناوری پیل های سوختی نیز شناخته میشود عملا در دسترس عموم نیست که عمدتا به دلیل مشکل سرعت گسترش ایستگاه های شارژ مخازن هیدروژن است و با توجه به سرعت گسترش خودروهای الکتریکی و ایستگاه های شارژ این خودروها اولویت با خودروهای الکتریکی است.

پیش از تسلا نیز دسترسی به پتنت های مرتبط با خودروهای الکتریکی خود را در سال 2014 آزاد کرد، هرچند شواهد کمی وجود دارد که هیچ یک از خودروسازان بزرگ از فناوری ایجاد شده توسط این شرکت شرکت محبوب برخواسته ناحیه سیلیکون استفاده کرده باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *