بازار

بازی سودجویانه چینی ها با مهره تحریم؛ این بار تایر و لاستیک خودرو

سالهاست که موج تحریم های اقتصادی به بهانه های مختلف بر زندگی مردم کشور سایه انداخته و هر بار موجی از تحریم بخشی از زندگی مردم را هدف گرفته و وارد بحران میکند. بدیهی است که برخی کشورها به سبب مواضع و منافع مشترک سیاسی با تحریم کنندگان همراهی هایی داشته اند اما ماجرا از جایی شروع میشود که برخی از کشورهای همسو با کشورمان اقدام به عملیاتی سودجویانه و از پیش تنظیم شده میکنند.

ماجرا این بار از موضوع تایر خودرو و بویژه خودروهای سنگین آغاز شد و با بحران ارز شدت گرفت. بخش بسیار بالایی از لاستیک مورد نیاز کشور به صورت وارداتی تامین میشود که سهم بالای آن مربوط به لاستیک خودروهای سنگین میباشد.

با توجه به قیمت بالای ارز و عدم توجیه واردات لاستیک های برندهای معروف غربی چاره ای جز به واردات لاستیک های چینی نبود، اقدامی که با فرصت طلبی چینی ها وارد چالش بسیار جدی شد. با قطع همکاری بانک چینی که وظیفه نقل و انتقال مالی خریدهای ایران را داشت بسیاری از شرکت های چینی قراردادهای خود با ایران را لغو و پولهای پرداختی را عودت دادند. موضوعی که در زمینه تایر سرعت و شدت بیشتری گرفت و شرکت های داخلی که نمایندگی این برندها را داشتند عملا نتوانستند کاری انجام دهند. بررسی ها نشان میدهد که چینی ها از بازارهای هدف خود اطلاعات دقیق و به روزی دارند، بخصوص بازار ایران که عملا در انحصار این شرکت هاست و این گام چینی ها به بهانه تحریم را باید در جای دیگری تحلیل کرد. سوابق قبلی این شرکت ها نشان میدهد هدفی جز سودجویی در پشت این اقدام نبوده است و با توجه به افزایش قیمتی که برای خریداران ایرانی داده اند پیشنهادی جز به لاستیک های روکش شده برای تجار ایرانی ندارند که باید منتظر پیامدهای آن برای خریداران باشیم. البته نکته قابل توجه این است که تشخیص این لاستیک ها از لاستیک نو برای افراد عادی کار آسانی نیست و موضوع دوم قیمت آنهاست که به قیمت لاستیک نو تحویل خریداران خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *