اطلاعات فنیبازار

برنامه فولکس واگن برای تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده خودروهای الکتریکی جهان – بخش دوم

بنا به گفته های تینو فهرمان (Tino Fuhrmann) مدیر پروژه MEB، طراحی و ساخت این پروژه هدفمند سه سال به طول انجامیده است. ساختار این پلت فرم به گونه ای در نظر گرفته شده که فضای مناسبی برای باتری ها با حفظ فضای داخلی ایجاد شود، این کار با تغییرات در ارتفاع از کف فضای داخلی، فاصله محورها از هم و فاصله چرخهای در یک محور انجام شده است. بخش های متعدد خودروهای مبتنی بر MEB میتوانند از مقدار جزئی فیبر کربن و بصورت گسترده از آلومینیوم استفاده کنند ولی قسمتهای اصلی از فولاد هستند تا خودرو بتواند استانداردهای ایمنی تصادف را همانند خودروهای احتراق داخلی کسب کند.

فهرمان (Fuhrmann) اشاره میکند که خودروهای MEB معماری کامل جدید الکتریکی با  سیستم عامل جدیدی با نام vw.OS معرفی خواهند کرد که با دو هدف حداکثر کردن امنیت و توانایی کاربری شخص ثالث است. هر خوردوی MEB سه هارد دیسک جدا با حفظ قابلیت حرکت خودران خواهد داشت. تمام به روز رسانی های نرم افزاری از طریق فضای ابری انجام خواهد شد.

در 46 سال گذشته این اولین باری است که پس از آنکه گلف به عنوان نخستین خودروی محور عقب فولکس واگن بعد از بیتل معرفی شد یک پلت فرم با محرکه محور عقب عرضه میشود. محرکه روی چرخهای عقب اعمال خواهد شد و موتور نیز روی این محور سوار میشود. با توجه به ارتفاع پایین مرکز ثقل به واسطه حضور باتری ها و توزیع 50 درصدی وزن رو محور جلو و عقب، حس کامل فرمانپذیری خودرو و اصول دینامیک به شدت تمایل به محور عقب بودن محرکه را دیکته میکند. با توجه به زیرطراحی های MEB بازدهی این پلت فرم به اندازه طراحی هایی است که محرکه روی محور جلو اعمال میشود.

موتور توانی بین 150 تا 160 اسب بخار خواهد داشت، اما فهرمان (Fuhrmann) میگوید که قابلیت هایی برای مدل های اسپرت نظیر GTI در نظر گرفته شده است. به عبارت دیگر توان خروجی از یک موتور، و متغیر خواهد بود که توسط نرم افزار کنترل و در چرخ ها توسط جعبه دنده و کاهش نسبت دنده انجام میشود.

MEBهای 4 چرخ محرک یک موتور متفاوت دوم در جلو با متوسط توان 55-65 اسب بخار خواهند داشت. موتور عقبی از نوع مگنت دائمی و موتور جلو سنکرون خواهد بود. هر MEB دو نوع سیستم خنک کننده معمول شامل یک مدار دمای بالا برای موتور و یک مدار دمای پایین برای باتری ها خواهد داشت. کابین توسط برق گرم میشود.

باتری های طراحی شده برای پلت فرم MEB به فرم ماژولار و مقیاس پذیر هستند. سلول های باتری ها از دو شرکت سامسونگ و ال جی تامین میشوند تا در صورت بروز اختلال در جریان تامین هر یک از آنها دیگری جایگزین گردد. مونتاژ تمامی این قطعات توسط فولکس واگن صورت خواهد گرفت که شامل کنترلرها، مدارهای خنک کننده، سل ها و بخشهای دیگر است و در مجموع شامل 2500 قطعه مختلف میشود.

بزرگترین باتری که برای نسل اول MEB با حداقل فاصله بین محورها قابل جایگذاری است شامل سه رده از 50 تا 80 کیلووات میباشد که با فرض استفاده از 90 درصد ظرفیت باتری انتظار میرود تا مسافتی بین 175 تا 300 مایل را طی کند.

فولکس واگن میگوید علاوه بر باتری ها، برای توسعه سایر بخشها به زنجیره تامین خود تکیه دارد که به عنوان یکی از دو بال این فرآیند در تولید خودروهای الکتریکی خواهد بود. اما موضوع اصلی این است که چگونه باید بین هزینه های بخش های مختلف و قیمت نهایی که برای مشتری در نظر گرفته شده تعادل برقرار کرد؟

توماس اولبریچ(Thomas Ulbrich) مسئول پروژه E-Mobility میگوید پاسخ این سوال بسیار ساده است. اگر هزینه های برق و خودروهای برقی شبیه به خودروهای دیزل باشد این کار ممکن خواهد بود. ایده هایی نظیر باتری های ماژولار، موتورهای اقتصادی که برای MEB در نظر گرفته شده و هر آنچه که فولکس واگن از پلت فرم MQB یاد گرفته است نقش بسیار خوبی در پیش برد این پروژه بازی خواهد کرد.

فولکس واگن I.D. Vizzion که در نمایشگاه ژنو به نمایش درآمد و دارای قابلیت تجهیز به امکان  خودران بودن بر مبنای دستورهای صوتی دریافتی و مبتنی بر هوش مصنوعی و قابلیت یادگیری است.

تحلیلگران صنعت خودرو معتقدند MQB زمان طراحی و توسعه فولکس واگن برای مدل های MQB و زمان مونتاژ برای خودروهای شخصی را حدود 30 درصد کاهش داده است. وقت طلاست. این نیز یک قاعده کلی است که 60 درصد از هزینه توسعه خودرو مربوط به جعبه فرمان و تا بخش جلوی خودرو شامل محرکه و موتور است.

پلت فرم MQB بدون توجه به مدل های مختلف خودرو از بخش جعبه فرمان و جلوی یکسان شامل موتور و محرکه بهره میبرد. این بدان معناست که 60 درصد از هزینه های توسعه 20 مدل از فولکس واگن مبتنی بر این پلت فرم کاهش میابد. با در پیش گرفتن پلت فرم MEB قیمت تمام شده مدل های پایه فولکس واگن میتواند به تسلا مدل-3 و یا حتی بدون مالیات به Chevy’s Bolt شروولت نزدیک شود که رقمی در حدود 35 هزار دلار قیمت دارند که اندکی بالا به نظر میرسد.

آنچه که ما میدانیم این است که کارخانه Zwikau از ماه آوریل شروع به تولید خودروهای الکتریکی خواهد نمود. I.D.، گلف-کلاس پنج درب بر اساس مدل مفهومی نشان داده شده در پاریس در سال 2016، و I.D. Crozz crossover، باید تا پایان سال 2019 برای فروش آماده شوند. تولید I.D. Buzz بعنوان یک ون حمل مسافر/بار در قالب میکروباس در طول یک سال آتی پیگیری خواهد شد. فولکس واگن تائید میکند که کارخانه زیکائو در حال پیگیری ساخت خودروی دوم و ساخت دو شاسی بلند دیگر برای برندهای دیگر است و وعده داده اند که 27 خودروی دیگر براساس پلت فرم MEB برای 4 برند تا سال 2022 طراحی و عرضه خواهد شد.

مدل مفهومی I.D. Crozz

بر اساس گفته های اولبریچ بیشتر هدف گذاری این شرکت برای بازار خودروهایش چین و برنامه ریزی این کشور برای جایگزینی خودروهای الکتریکی است، به طوری که سهم بخشهای مختلف برای فروش یک میلیون خودرو تا سال 2025 به ترتیب 60-50 درصد چین، 30-20 درصد اروپا و 20 درصد برای آمریکاست.

علیرغم تمامی این پیش بینی ها زیرساخت ها هنوز یک چالش جدی هستند و در این مورد هنوز تردیدهایی وجود دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *