بازی ها

تاریخچه بازی‌های اتومبیل‌رانی

تاریخچه بازی‌های اتومبیل‌رانی (Car Racing Games)

 

از تاریخچه بازی‌های اتومبیل‌رانی چه می‌دانید؟ با کدام یک از این بازی‌ها خاطره دارید؟ احتمالا اگر شما هم امروزه درگیر اینترنت و فضای مجازی شده‌اید اسم هایی از قبیل Need For Speed ، Asphalt و Real Racing را بسیار در خبر ها میبینید. سایت تک استارت تصمیم گرفته است که شما را به تدریج با بازی‌های اتومبیل‌رانی آشنا سازد و اگر گیمر و گیک هستید شما را در جریان آخرین اخبار، زمان انتشار، مقایسه و تحلیل و بررسی این بازی‌ها قرار دهد.امروز با ما با معرفی اجمالی و تاریخچه بازی‌های اتومبیل‌رانی همراه باشید.

بازی‌های اتومبیل‌رانی یا به قولی ماشین‌سواری از انواعی که کاملا براساس مسابقه‌های واقعی و قوانین فیزیکی طبیعی برنامه نویسی شده اند تا انواع کاملا فانتزی به صورت اول‌شخص و سوم‌شخص موجود اند. به بیان دیگر این بازی‌ها، شبیه سازی‌های حرفه‌ای یا صرفا مسابقه‌هایی ساده هستند. در پایین بازی‌های دهه های مختلف را بررسی خواهیم کرد.

 

تاریخچه بازی‌های اتومبیل‌رانی دهه های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰

اولین بازیGrand Prix  همراه با یک دستگاه الکترومکانیکی که دارای فرمان، پدال گاز، صفحه نمایش‌دهنده جاده و صدای الکترونیکی در سال ۱۹۶۹ بود که به صورت اول‌شخص توسط سگا ارائه شد و آن را در تصویر میبینید.( دستگاه‌های بازی تا چندین سال تقریبا به همین شکل بودند.‍)

تقریبا در سال های ۱۹۷۳ بود که کمپانی‌های ‌آتاری و Taito رقابت در این صنعت را شروع کردند و به نوعی بازی‌های اتومبیل‌رانی اینگونه بخشی از تجارت شدند! بازی‌های Super Bug ، Speed Freak و Night Driver که در سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۹ عرضه شدند شاید در تصاویری که میبینید بسیار خنده‌دار به نظر برسند اما اگر نبودند امروز NFS: Payback ای هم نبود!

 

دهه ۱۹۸۰ با Rally-X که توسط کمپانی Namco ارائه شد و اولین بازی دارای قابلیت حرکت در تمام جهات عمودی و افقی و موسیقی پس زمینه بود شروع شد.نقشه‌هایی که امروزه در گوشه تصویر بازی‌ها میبینید مدیون خلاقیت این بازی است!

بازی Turbo که توسط سگا ارائه شده بود به وسیله گرافیک جدید و تمام‌رنگی خود و Pole Position که توسط آتاری عرضه شد به خاطر بر مبنای مسابقات واقعی بودن باعث تغییرات اساسی در این صنعت نوپا شدند.

به خاطر محدودیت‌های سخت افزاری معمولا فقط به بخش مسابقه‌ای پرداخته میشد و شبیه سازی واقعی کمتر اهمیت داشت. در سال ۱۹۸۴ یک طراح بازی به نام Geoff Crammond برای اولین بار در تلاش برای شبیه سازی مسابقه بازی Revs را عرضه کرد که پلتفرم آن برای اولین بار میکروکامپیوترهای خانگی بود.

سال ۱۹۸۶ بود که Turbo Esprit که در زمان خود از پیشرفته‌ترین‌ها بود پا به عرصه گذاشت.برای اولین بار بود که میتوانستید از بین چند راه و جاده یکی را انتخاب کنید هر کدام از مسیرهای انتخابی شما به پایان متفاوتی می‌انجامید که پیشرفتی بزرگ نسبت به صرفا نشان داده شدن صفحه تبریک در پایان بازی بود.همچنین شما میتوانستید در بازی به موزیک های متفاوتی گوش کنید!

پس از آن نوبت به Rad Racer و RoadBlasters رسید که به ترتیب از اولین های 3D و جنگ ماشین‌ها بوند. این دو بازی راهی برای دیگر بازی‌ها به سمت سه بعدی شدن و استفاده از اسلحه‌ها باز کردند. پس از Rad Racer، بازی Hard Drivin نیز از تکنولوژی سه بعدی و ایجاد عمق در تصویر استاده کرد. رفته رفته بازی‌ها به سمت شبیه سازی‌های بیشتری میرفتند و با گرفتن بازی‌های اتومبیل‌رانی مجوزهای مختلف از اتومبیل‌هایی به شکل های واقعی و همچنین مسابقات معتبر و نام رانندگان مشهور استفاده میکردند. در نهایت پرونده دهه ۱۹۸۰ با بازی Indianapolis 500: The Simulation که یک شبیه سازی تقریبا کامل از قوانین فیزیک و مسابقات اتومبیل‌رانی بود و به کاربر قابلیت تغییرات متفاوت در اتومبیل خود میداد بسته شد.

تاریخچه بازی‌های اتومبیل‌رانی دهه های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰

این دهه با پیشتازی بازی‌های Formula One Grand Prix و IndyCar Racing شروع شد. Formula One Grand Prix جزئیاتی را ارائه میداد که در آن سال ها بسیار عجیب بودند و همچنین به طور کامل مسابقات قهرمانی جهان فرمول ۱ سال ۱۹۹۱ را شبیه سازی می نمود. هر دو این بازی‌ها تحت پلتفرم داس اجرا میشدند.

با طراحی بازی Virtua Racing توسط سگا که گرافیک بسیار خیره‌ کننده‌ای را ارائه میکرد عصر جدیدی در تولید بازی‌ها آغاز شد زیرا این بازی ترکیبی از تمامی ویژگی‌های مثبت بازی های پیش از خود بود. کمپانی نامکو در سال ۱۹۹۳ با تولید Ridge Racer که برای پلی استیشن طراحی شده بود به عرصه رقابت بازگشت.این بازی بعدها تحت سیستم‌عامل جاوا به گوشی‌های موبایل نیز راه یافت. کمپانی سگا که خود را عقب‌تر میدید با ارائه بازی Daytona USA جنگ بازی‌های اتومبیل‌رانی سه بعدی امروزی را به راه انداخت. اینجا بود که کمپانی محبوب امروز یعنی Electronic Arts بالاخره سری بازی مشهور خود یعنی Need for Speed را عرضه کرد.

آتاری و سگا باز هم از رقابت دست نکشیدند و بازی های San Francisco Rush و Sega Rally Championship را برای کنسول‌ها و پلتفرم‌های متفاوت از جمله پلی استیشن،ویندوز،N-Gage و Xbox عرضه کردند.تقریبا از سال های ۱۹۹۵ به بعد بود که با آمدن هر بازی، گیمرها منتظر نسخه PC و ویندوزی نیز میشدند.

در ۱۹۹۷ بود که Gran Turismo موفق‌ترین بازی اتومبیل‌رانی انحصاری پلی استیشن پا به عرصه وجود گذاشت که همانند Need for Speed سری آن تا به امروز ادامه یافته است و در تصویر ابتدای صفحه مقایسه آن پس از ۲۰ را سال میبینید.

Colin McRae Rally هم در سال ۱۹۹۸ به دنیای کامپیوتر وارد شد که نسخه آخر آن که سال قبل ارائه شده است Dirt 4 نام دارد. این سری بازی در پلتفرم های بسیار متفاوتی ارائه شده است و به لطف مترجم‌های کدهای بازی‌ها،شبیه سازها و پردازش قدرتمند گوشی‌های هوشمند نسخه های قدیمی‌تر آن برای اسمارت‌فون ها نیز موجود است.(مثل دیگر بازی‌ها)در همین سال سگا بازی Daytona USA 2 را عرضه کرد که اولین بازی اتومبیل‌رانی دارای تصادفات و گرافیک واقعی می‌باشد.

و سرانجام سال ۱۹۹۹ بود که بازی‌های اتومبیل‌رانی دارای جهانی باز شدند و بازی های معروف Midtown Madness و تاکسی دیوانه یا Crazy taxi که برای بسیاری از گیمرهای ایرانی نیز خاطره انگیز است طراحی شدند. در اوایل ۲۰۰۰ کمپانی معروف Rockstar که سازنده سری GTA میباشد با ساخت بازی‌های Midnight Club یک و دو پا به عرصه بازی‌های اتومبیل‌رانی گذاشت و کمپانی نامکو نیز ناامید نشد و با ارائه  Wangan Midnight در رقابت باقی ماند.

بازی‌های اتومبیل‌رانی در حال‌ حاضر

امروزه با پیشرفت سخت افزارها بازی‌های اتومبیل‌رانی به واقعیت بسیار نزدیک شده‌اند. Forza Horizon ،  project cars ( که در مطلب بعد به معرفی یک از نسخه‌های آن خواهیم پرداخت)، Need For Speed و بسیاری از دیگر بازی‌ها جهانی را برای شما تداعی می‌کنند که می‌توانید به آرزوهای اتومبیل‌رانی خود برسید.

همچنین گسترش اسمارت‌فون‌ها منجر شده کمپانی‌های بازی‌سازی نیم نگاهی نیز به این بخش از بازار داشته باشند. شاید روزی که اتاری‌دستی‌های (Game Boy) خود را در دست می‌گرفتیم تصور این‌که بازی‌هایی با گرافیک‌های خارق‌العاده‌، رعایت دقیق قوانین‌فیزیک، خودروهایی از انواع شرکت‌های بزرگ دنیا و Texture های طبیعی ساخته خواهند شد برای ما غیرممکن بود اما در حال حاضر این اتفاق رخ داده است و به زودی تشخیص محیط بازی از یک فیلم واقعی غیرممکن خواهد شد!

در مطالب آينده تک‌استارت سعی دارد شما را در جریان آخرین اخبار بازی‌ّ‌های اتومبیل‌رانی قرار دهد و با نقد وبررسی‌های خود از این نوع از بازی‌ها به شما در بهترین انتخاب بین کنسول‌ها، سیستم‌ّهای بازی و … کمک کرده و شما را به دنیای ماشین‌سواری، جنون سرعت و مسابقات زیرزمینی وارد کند.با ما همراه باشید!

User Rating: Be the first one !
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *