اطلاعات فنیدنیای خودرو

تاریخچه تویوتا سوپرا(SUPRA) : نگاهی به پیشینه خودروهای اسپورت تویوتا

در مورد پرچم دار خودروهای اسپورت تویوتا چقدر میدانید؟ همپای نام تجاری تویوتا سوپرا نیز مسیر پر فراز و نشیبی را از دهه 1970 طی کرده است. در این مقاله به پیشینه این خودرو پرداخته ایم.

نسل نخست: 1978-81 CELICA SUPRA (A40/A50)

نسخه اولیه Supra به عنوان یک نسخه گرند تور از پلت فرم محبوب، اسپورت و اقتصادی Celica عرضه شد. این خودرو که با نام Celica XX در ژاپن و Celica Supra در دیگر بازارها شناخته میشود، ظاهری مشابه با Celica داشت اما فاصله چرخهای آن 5/5 اینچ، طول خودرو 7/7 اینچ بیشتر و ارتفاع آن 2/1 اینچ نزدیکتر به زمین بود. به علت افزایش ابعاد و پوسته آهنی موتور شش سیلندر آن، وزن کل خودرو حدود 500 پوند بیشتر از Celica بود.

سیستم محرکه اولیهCelica Supra (A40/A50) شامل یک موتور 2 لیتری M-EU یا 6/2 لیتری 4M-E بود. در سال 1980 Celica Supras در خارج از ژاپن با موتور 8/2 لیتری 5M-E عرضه شد. تویوتا این سیستم را به یک جعبه دنده W50 5 سرعته دستی یا 4 سرعته اتوماتیک مجهز کرد.

نسل دوم: 1982-1986 CELICA SUPRA (A60)

Celica Supra (A60) که جایگزین نسل اول شد 200 پوند وزن بیشتر، فاصله محورها، طول و عرض آن 2 اینچ نسبت به نسل اول کوتاهتر بود. با این حال، حتی بیننده اتفاقی هم می تواند به این نکته اشاره کند که تویوتا A60 با یک ظاهر تهاجمی تر عملکرد بهتری نسبت به Celica ارائه می دهد.

خطوط کاپوت برجسته، چراغهای جمع شونده در کنار برجستگی های گلگیرهای جلو و عقب و باله به کار گرفته شده A60 را از Celica متمایز میکند. با وجود این تغییرات نوشته های پشت نسخه های بعدی نیز صرفا ” Supra” بود. زیر کاپوت تمامی نسخه هایی که برای آمریکای شمالی مونتاژ میشد انواع مختلفی از یک نسخه جدیدتر موتور 2.8 لیتری 5M-GE قرار داشت. نمونه های ویژه آمریکا و کانادا با توان 145 اسب بخار و گشتاور 155 پوند-فوت در سال 1982 آغاز و با 161 اسب بخار و 169 پوند-فوت برای مدل 1985 پایان یافت. سیستم انتقال توان به کار گرفته شده شامل یک جعبه دنده 5 سرعته W58 و یا جعبه دنده اتوماتیک A43DE چهار سرعته بود.

نسل سوم: 92-1987SUPRA (A70)

نسل سوم که با کد A60 در سال 1986 و عنوان صرفا SUPRA عرضه شد. تویوتا اطمینان داد که ارتباط Supra با Celica به طور کامل قطع شده و A70 به عنوان یک مدل کاملا مستقل در رده خود درخشش خیره کننده ای خواهد داشت. علاقه مندان خودرو این مدل را تحت عنوان “Supra Mk III” مشابه قرارداد نامگذاری خودروهای اروپایی میشناسند.

تویوتا اندازه بدنه و فاصله محورهای جلو و عقب را در این خودرو کاهش داده است. وزن خودرو از 200 تا 600 پوند افزایش داشته و از تکنولوژی های مختلفی نظیر ABS و توزیع الکترونیکی سیستم تعلیق تویوتا(Electronic Modulated Suspension (TEMS)) و سیستم تعلیق A-arm دوبل در چهار گوشه بهره میبرد.

موتور تنفس طبیعی 2 لیتری DOHC 7M-GE 200 اسب بخار توان برای این مدل ایجاد میکرد. در سال 1987، تویوتا سوپرا توربو را به خطوط تولید خود اضافه کرد که مجهز به موتور 232 اسب بخاری توربو شارژر 7M-GTE بود و این اولین سوپرا با موتور پرخوراند شده برای بازار آمریکا بود. تویوتا به طراحی داخلی این مدل نیز توجه ویژه ای داشته و ارگونومی داخلی آن به صورتی است که هر راننده ای در داخل آن احساس راحتی کافی دارد.

نسل چهارم: 98-1993SUPRA (A80)

نسل چهارم سوپرا در خلال بحران اقتصادی ژاپن طراحی و در نیمه دوم سال 1993 به بازار آمریکا رسید. ارتفاع این مدل پایین تر، عرض آن پهن تر و طول آن کوتاهتر از تمامی مدل های قبلی بود و خطوط یکنواخت بدنه و در عین حال طراحی جسورانه و خطوط برجسته بدنه توجه همه را به خود جلب میکند.

شاید ظاهر این خودرو به اندازه کافی رسمیت و جذابیت نداشته باشد اما موتور توئین توربوی 3 لیتری 2JZ-GTE آن قطعا تمامی جنبه های این موضوع را دارد. این موتور 320 اسب بخار توان و 315 پوند-فوت گشتاور تولید میکند. این خودرو از یک جعبه دنده Getrag V160 شش سرعته دستی برای تبدیل گشتاور میل لنگ به سرعت بهره میبرد.

همچنین تویوتا تحولی را در فضای داخلی پیرامون راننده ایجاد کرده است. طراحی اتاق این خودرو به صورتی است که به راننده حس کابین یک جنگنده را میدهد.

نسل پنجم: 2020 SUPRA (A90)

با توجه به همکاری صورت گرفته با بی ام و برای طراحی این خودرو، باید گفت رانندگی این خودرو شبیه هیچ خودروی دیگری در جاده نیست.

اطلاعات زیادی از این خودرو در دست نیست اما برای حفظ پرچمداری تویوتا در خودروهای اسپورت این خودرو را با یک موتور 335 اسب بخار با گشتاور 369 پوند-فوت تجهیز شده است. این خودرو در سال 2020 عرضه خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *