اطلاعات فنیدنیای خودرو

تسلا آماده تولید مدل Y میشود

الون ماسک(Elon Musk)، مدیر عامل تسلا تایید کرده است که این شرکت در حال تدارک برای تولید مدل Y است که انتظار می رود در سال 2020 در کارخانه گیگفا نوادا تولید شود. مدل آتی SUV و بر پایه مدل-3 سدان خواهد بود. در ابتدا پیش بینی شده بود که این مدل در سال 2019 به بازار عرضه شود، اما به دلیل مشکلات تولید مدل-3 که تا نیمه دوم سال گذشته حل و فصل نشده بود این اقدام به تاخیر افتاد.

تسلا طی نامه ای در روزهای اخیر برای سرمایه گذاران خود اعلام کرد: ” از آنجا که مدل Y بر پایه پلت فرم مدل-3 طراحی شده و 75 درصد قطعات آن با مدل-3 مشترک است لذا هزینه تولید مدل Y بسیار کمتر از مدل-3 در Fremont خواهد بود و سرعت تولید نیز به مراتب بالاتر میباشد”

انتظار میرود سرعت مونتاژ مدل Y در Gigafactory که در حال حاضر باتری ها و سایر اجزای مدلهای حاضر تسلا را تولید میکند به علت عدم نیاز به انتقال قطعات به سایت دیگری در کالیفرنیا بالا باشد. آغاز مونتاژ مدل Y در Gigafactory بدان معناست که مونتاژ دیگر مدل ها نیز میتواند پس از 2020 در این مجموعه صورت گیرد، موضوعی که خود شرکت نیز با توجه به اشباع ظرفیت سایت Fremont در حال برنامه ریزی برای آن میباشد.

مدل Y تسلا در هنگام عرضه به بازار با رقابت شدید از سوی تازه واردانی به عرصه خودروهای SUV الکتریکی از جمله مرسدس بنز، فولکس واگن و آئودی مواجه خواهد شد که در حال توسعه خودروهای شاسی بلند و SUV الکترکی هستند مواجه خواهد شد. تسلا حدود قیمت مدل Y را اعلام نکرده و اما قبلا اعلام کرده که قیمت آن معقول و زیر قیمت مدل X خواهد بود. ناظران بازار انتظار دارند تا قیمت این خودرو حداقل برای مدل های پایه در حدود 40 هزار دلار باشد که با توجه به امکانات و میزان پیمایش تغییر خواهد کرد.

به نظر میرسد که تسلا با بهره گیری از قطعات مشترک در مدل های مختلف و بخصوص مدل-3 به دنبال کاهش هزینه های تحقیق و توسعه و رقابت با خودروهای بنزینی است.

این خودروساز در نامه ای به سرمایه گذاران گفت: “حجم تولید مدل 3 در فریمونت باید به تدریج طی سال 2019 رشد یابد و تا پایان سال به میزان 7000 واحد در هفته برسد.”

باید منتظر ماند و دید که آیا این خودروساز خواهد توانست به سطح قابل قبولی از اهداف برسد یا خیر.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *