اطلاعات فنیتعمیر و نگهداری

دانستنیهای ترمز خودرو و تشخیص مشکلات آن

شناخت سیستم ترمز استاندارد خودرو برای تشخیص مشکلات ترمز از اهمیت بالایی برخوردار است. شناسایی موارد کلیدی مانند خراشیدن، جیغ زدن و پاسخ های غیرمعمول در تشخیص مشکل ترمز کمک خواهد کرد. به همین منظور در ادامه به بررسی ساختار و شیوه کارکرد کلی ترمز پرداخته شده است.

پدال ترمز در هنگام فشار ، مستقیماً سیلندر اصلی را که در محفظه موتور (زیر کاپوت) قرار دارد را به کار می اندازد. این قطعه مستقیما به بوستر ترمز متصل است.

بوستر ترمز (که از طریق میله فشار به سیلندر اصلی متصل شده است) که برای استفاده از خلاء موتور، از طریق شیلنگ خلاء و شیر اطمینان و ایجاد نیروی اضافی روی سیلندر اصلی طراحی شده است.

سیلندر اصلی مولد فشار برای مایع ترمز هیدرولیک است. این سیلندر مایع ترمز پر فشار را از طریق لوله های فلزی و شیلنگهای بافته به هر چهار چرخ منتقل می کند. با افزایش فشار مایع در سیستم ، سیلندرهای چرخ و چنگال های ترمز فعال می شوند. در این حالت لنت های ترمز در با دیسک های ترمز یا روتورها که در داخل چرخ های وسیله نقلیه قرار دارند درگیر می شوند. این فشرده سازی باعث اصطکاک شده و درنهایت وسیله نقلیه را متوقف می کند.

در چرخهای عقب نیز کفشک ها با کاسه ترمز درگیر و در اتفاق مشابه اصطکاک باعث توقف وسیله نقلیه میشود.

مشکلات و عوامل شایع در ترمز

  • یکی از مشکلات شایع در خودروها صداهای ناهنجار هنگام ترمز گرفتن است. شایعترین علت این موضوع زنگ زدگی دیسک و درام خودروست. هنگامی که وسیله نقلیه برای مدت طولانی در هوای مرطوب قرار می گیرد ، اکسیداسیون و نهایتا زنگ زدگی رخ می دهد.
  • اگر صدای سائیدگی هنگام ترمز کردن میشنوید باید به دنبال خراش هایی روی دیسک و کاسه ترمز باشید که از لنت های سائیده شده ایجاد شده اند.
  • اگر پدال ترمز شما سخت تر، نرم تر از حد معمول شده یا میزان جابجایی پدال بیشتر از حد معمول باشد، علت آن می تواند مربوط به سیستم هیدرولیک یا بوستر ترمز باشد.

همیشه سطح سیال و کلیه اتصالات ، شیلنگها را از بابت نشت مایع هیدرولیک بررسی کنید. اتصالات و شیلنگ ها باید انعطاف پذیر اما محکم باشند ، شکننده یا ترک خورده نباشند. محفظه روغن باید خشک و بدون نشتی باشد ، دیسک ها و چنگالهای ترمز باید آزادانه حرکت کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *