اطلاعات فنیدنیای خودرو

سرمایه گذاری 250 میلیون دلاری CNH Industrial در شرکت نیکولا(Nikola) برای تولید کامیون های برقی پیل سوختی و باتری

نیکولا موتور، یک شرکت در آریزونا است که می خواهد دنیای حمل و نقل را با کامیونهایی با محرکه هیدروژن (پیل سوختی) و باتری با انتشار آلاینده صفر تکان دهد و CNH Industrial قصد خود را برای مشارکت در سری D شرکت نیکولا با 250 میلیون دلار سرمایه گذاری برای تبدیل شدن به یک شریک استراتژیک و انحصاری کامیون های سنگین در آمریکای شمالی و اروپا اعلام کرد.

CNH Industrial تولید کننده اروپایی خودروهای سنگین است و نیکولا قصد دارد با جذب این سرمایه گذاری زمینه عملیاتی شدن کامیون ها و ایستگاه های سوخت هیدروژن خود را تا سال 2022 فراهم سازد.  این بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در این شرکت است و پیش از این مجموع سرمایه جذب شده خارجی آن تنها 265 میلیون دلار بوده است.

ارزش پیش از سرمایه گذاری این استارتاپ 3 میلیارد دلار برآورد شده و با جذب میزان 1 میلیارد دلار سرمایه هدفگذاری شده توسط سرمایه گذارن و شرکای خارجی میزان 25 درصد سهام به آنها تعلق خواهد گرفت.

بنا به اظهارات مدیران این شرکت ترکیب سرمایه گذاریCNH  به صورت 100 میلیون دلار نقد و معادل 150 میلیون دلار خدمات فنی از جمله توسعه محصول ، مهندسی ساخت و سایر کمک های فنی خواهد بود و این معادل 7.7 درصد از سهام این شرکت برای CNH خواهد بود.

نیکولا نیازمند یک خط مونتاژ کامیون در نزدیکی فونیکس و شبکه ایستگاه های هیدروژن و برقی به منظور شارژ خودروهای خود است. این شرکت در حال حاضر با شرکت های Bosch و Meritor در زمینه خودروهای سنگین همکاری میکند. در سوی دیگر NEL Hydrogen نروژ در حال تامین فناوری لازم برای جایگاه های سوخت این شرکت است تا ناوگان خودروهای مشتریان این شرکت نظیر Anheuser-Busch بتوانند خودروهای خود را شارژ کنند.

در این برنامهCNH  بعنوان شریک نیکولا دو شرکت زیرمجموعه خود یعنی شرکت IVECO تولیدکننده وسایل نقلیه تجاری و FPT Industrial  که تولید کننده سیستم های انتقال توان است را وارد این همکاری خواهد کرد که به طور چشمگیری در مهندسی و تولید به نیکولا کمک می کنند.

هوبرتوس ملاحظر(Hubertus Mühlhäuser) ، سخنگوی CNH در بیانیه ای اظهار کرد: “درک نیاز به کاهش جدی میزان انتشار آلاینده های خودروها، عامل محرک حرکت سریع صنایع ما به سوی جستجو و جایگزینی راهکارهای فناورانه برای این منظور است” و همچنین” انتخاب IVECO بعنوان یک شریک استراتژیک برای این منظور گویای تعهد ما در زمینه تولید خودروهای سنگین و سیستم های محرکه جایگزین خواهد بود”

شرکای قبلی این شرکت صندوق سرمایه گذاری ValueAct Capital، صنایع فلزات سنگین Worthington و شرکت فناور NEL بوده اند. Trevor Milton موسس و مدیرعامل این شرکت بزرگترین سهام دار فعلی آن است. این شرکت در شراکت خود برای شرکت اروپایی CNH، پیلهای سوختی، مخازن هیدروژن، اکسل های الکترونیک به همراه اینورتر در کنار به روزرسانی نرم افزار از طریق شبکه بی سیم ایجاد خواهد کرد تا بتواند محصولات و زیرساخت های لازم را در اروپا گسترش دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *