اطلاعات فنیتعمیر و نگهداری

سیستم خنک کننده خودرو چگونه کار میکند ؟(بخش اول)

اگرچه موتورهای بنزینی بسیار بهبود یافته اند ، اما هنوز در تبدیل انرژی شیمیایی به نیروی مکانیکی کارآمد نیستند. بیشتر انرژی موجود در بنزین (شاید 70٪) به گرما تبدیل می شود و این وظیفه سیستم خنک کننده است که از موتور در مقابل گرمای تولید شده مراقبت کند.

در حقیقت ، سیستم خنک کننده بر روی یک اتومبیل که در آزادراه حرکت می کند ، گرمای کافی برای گرم کردن دو خانه با اندازه متوسط از منتقل و دفع میکند! کار اصلی سیستم خنک کننده این است که با انتقال این گرما به هوا، از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری کند. اما سیستم خنک کننده نیز چندین کار مهم دیگر دارد.

موتور موجود در اتومبیل شما در دمای نسبتاً بالا بهتر کار می کند. هنگامی که موتور سرد است ، قطعات سریعتر از بین می روند و موتور کارآیی کمتری دارد و آلودگی بیشتری را منتشر می کند. بنابراین یکی دیگر از کارهای مهم سیستم خنک کننده این است که اجازه دهید موتور در سریعترین زمان ممکن گرم شود و سپس موتور را در دمای ثابت نگه دارد.

اصول اولیه

درون موتور اتومبیل شما ، سوخت دائماً در حال سوختن است. گرمای زیادی از این احتراق بواسطه سیستم اگزوز خارج می شود ، اما مقداری از آن درون موتور جذب می شود و آن را گرم می کند. موتور هنگامی که مایع خنک کننده آن حدود 200 درجه فارنهایت (93 درجه سانتیگراد) باشد بهترین کار را انجام می دهد. در این دما:

محفظه احتراق به اندازه کافی گرم است تا بتواند سوخت را به طور کامل تبخیر کرده و موجب احتراق بهتر و کاهش انتشار آلاینده ها شود.

دو نوع سیستم خنک کننده در اتومبیل ها وجود دارد: سیستم مایع خنک و هوا خنک.

  • سیستم مایع خنک

سیستم خنک کننده در اتومبیل های مبتنی بر مایع ، سیال را از طریق لوله ها و مسیرها عبور می دهد. با عبور این مایع گرما را از موتور داغ جذب و موتور را خنک می کند. بعد از اینکه مایع موتور را ترک کرد ، از مبدل حرارتی یا رادیاتور عبور می کند ، که گرما را از سیال به هوای دمیده شده به مبدل منتقل می کند.

  • سیستم هوا خنک

برخی از اتومبیل های قدیمی و بسیار کمی از اتومبیل های مدرن دارای سیستم هوا خنک هستند. به جای گردش سیال از طریق موتور ، بلوک موتور با باله های آلومینیومی پوشانده شده است که گرما را از سیلندر دور می کند. یک فن قدرتمند هوا را از میان این باله ها عبور میدهد و با انتقال گرما به هوا ، موتور را خنک می کند.

ادامه مقاله را در بخش دوم دنبال کنید…

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *