دنیای خودرو

سیستم Apple CarPlay و هر آنچه که باید درباره آن بدانیم

هر یک از ما از تلفن های همراه تقریبا به صورت مداوم و به دلایل خاصی استفاده میکنیم. آنها مرتبط ترین و شخصی ترین بخش از تکنولوژی هستند که همراه ما هستند و با سوار شدن به خودرو این ارتباط ممکن است کمی کم رنگ شود. برخلاف آنچه تولید کنندگان خودرو اظهار میکنند سیستم مالتی مدیای خودرو به اندازه آیفون ها کاربردی نیستند و بسیاری از اطلاعات شخصی از جمله اطلاعات شخصی و داده های تلفن همراه را با خود ندارند مگر اینکه بخواهید این دو سیستم را با یکدیگر ارتباط دهید.

اگر شما مالک گوشی آیفون باشید یک راهکار برای ارتباط گوشی و سیستم مالتی مدیای روی داشبورد وجود دارد و آن Apple CarPlay است.

Apple CarPlay چیست؟

اگر بخواهیم ساده و صریح صحبت کنیم Apple CarPlay راهی برای اتصال آیفون شما و محتوای آن به سیستم اطلاع رسانی و مالتی مدیای خودرو است.

وقتی این برنامه فعال باشد صفحه نمایش خودرو شبیه آیفون خواهد بود و بسیاری از برنامه های سازگار با آن از جملهSpotify  و WhatsApp را روی صفحه خانه نمایش خواهد داد. حتی یک دکمه خانه به سبک اپل در سمت چپ صفحه نمایش خواهید دید.

Apple CarPlay چگونه کار میکند و آیا کار کردن و تنظیمات آن آسان است؟

CarPlay ابزاری است که استفاده از آن مانند هر برنامه دیگری از اپل نیازمند گواهی اپل است و اگر هر دو سیستم این برنامه را داشته باشند کافی گوشی خود را به یو اس بی خودرو متصل کنید.

برخی از خودروهای به روز مثل مرسدس بنز کلاس-A از سیستم وایرلس برای ارتباط استفاده میکنند.

آیا سیستم CarPlay با خودروی من سازگار است؟

اگر خودروی شما جدید باشد به احتمال قوی این سیستم روی آن فعال است، در غیر اینصورت باید به لیست کاملی که اپل منتشر کرده مراجعه کنید. اگر خودروی شما در این لیست نباشید میتوانید با تغییراتی روی سیستم مالتی مدیای خودرو این سیستم را روی آن به کار بگیرید. Alpine, Clarion, JVC, Kenwood, Pioneer  و  Sonyشرکت هایی هستند که روی محصولات مالتی مدیای خود برای خودروها این سیستم را به کار گرفته اند.

آیا گوشی من با CarPlay سازگار است؟

اگر گوشی شما اپل نباشد باید متوجه شده باشید که این با Apple CarPlay کار نخواهد کرد و باید دنبال Android Auto باشید. اما اگر گوشی شما اپل باشد باید مطمئن شوید که گوشی با سیستم CarPlay سازگار است.

در ذیل مدل های گوشی اپل که با این سیستم مطابقت دارند آورده شده است:

  • iPhone X
  • iPhone 8, iPhone 8 Plus
  • iPhone 7, iPhone 7 Plus
  • iPhone 6s, iPhone 6s Plus
  • iPhone 6, iPhone 6 Plus
  • iPhone SE, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5

آیا سیستم Apple CarPlay ارزش هزینه کرد دارد؟

برخلاف فناوری هایی نظیر هدآپ (head-up display (HUD))، Apple CarPlay یک سیستم کاملا کاربردی است که ارتباط مستقیمی با گوشی شما دارد و میزان مفید بودن آن به میزان استفاده شما از گوشی خودتان بستگی دارد.

اگر سیستم مالتی مدیای خودروی شما برایتان خسته کننده است و بسیاری از موارد مورد نیاز شما روی گوشیتان است میتوانید با به کارگیری این سیستم روی خودرو از قابلیت های گوشی روی خودرو بهره بگیرید.

اما چنانچه با سیستم مالتی مدیای خودرو راحت هستید و از آن لذا میبرید و این سیستم قابلیت پاسخگویی به تماس های دریافتی و بسیاری موارد دیگر را دارد ما این سیستم را به شما پیشنهاد نمیکنیم.

به کارگیری این سیستم روی خودرو هزینه ای در حدود 300 یورو به دنبال دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *