اطلاعات فنیدنیای خودرو

فیات Centoventi در مسیر تبدیل شدن به ارزان ترین خودروی الکتریکی جهان

علیرغم اینکه نمایشگاه موتور ژنو امسال روی خودروهای الکتریکی متمرکز بود اما همه این خودروها نیز ظاهر و طراحی تخیلی و فضایی نداشتند. در این میان خودروی مفهومی Centoventi فیات که به افتخار 120امین سالگرد صنعت خودروی این کشور “یکصد و بیست” نامگذاری شده بود کمی واقعی تر به نظر میرسید.

با توجه به تاریخچه فیات در خصوص تولید خودروهای ارزان قیمت، مدل مفهومی Centoventi نیز باید با این موضوع همخوانی داشته باشد. بر این اساس Centoventi به دنبال ارائه یک تصویر اجمالی از یک خودروی الکتریکی است که با توجه به دیدگاه سارنده آن میتواند ارزان ترین خودروی الکتریکی جهان باشد و شنیده ها حاکی از آن است که رسیدن این مدل به مرحله تولید دو تا سه سال زمان خواهد برد و تمام تلاش خودروساز این است که مدل تولید مشابه مدل مفهومی ارائه شده در نمایشگاه باشد.

اما آنچه که به عنوان یک نوآوری در کنار طراحی بیرونی این خودرو است ساختار باتری های آن میباشد. باتری های این خودرو طوری طراحی شده اند قابل افزایش هستند، به این مفهوم که مدل پایه با تعداد مشخصی باتری و میزان پیمایش 62 مایل عرضه میشود و تا رنج 310 مایل قابل افزایش است.

فیات اشاره میکند که “هر باتری ظرفیت افزایش پیمایش تا 62 مایل را دارد و مجموعا تا 3 باتری قابل افزایش روی این خودروست که مالک میتواند آن را خریداری و یا اجاره کند” باتری ها به گونه ای طراحی شده اند که نصب آن را در کف خودرو سریع و راحت نموده اند و هر باتری با توجه به ریل های موجود به سادگی جاگذاری میشود. باتری های اضافی میتوانند به سادگی از خودرو جدا و توسط شارژر شارژ شوند.

فضای داخلی نیز وضعیت مشابهی دارد و مالک میتواند با توجه به نیاز خود چیزهایی را به آن اضافه یا کم کند که این بواسطه پتنت ثبت شده فیات برای این منظور میباشد.

در کل فیات اعلام کرده که این خودرو را صرفا با یک رنگ پایه عرضه میکند و سایر قسمت های خودرو بر اساس قابلیتی که 4U نامگذاری کرده توسط کاربر قابل سفارشی سازی است.

در کل نمونه ارائه شده فیات در نمایشگاه با توجه به شمار بالای خودروهای الکتریک ارائه شده قابل توجه بود اما در صورتی که این خودرو بخواهد دو تا سه سال دیگر وارد بازار شود باید تغییرات و امکانات جدی تری به خود بگیرد. بخصوص اینکه تا آن زمان رقبای جدی تری در این سگمنت وارد بازار خواهند شد که از مهمترین آنها باید مینی کوپر را نام برد. به هر صورت آنچه که مشخص است این خودرو چالش های جدی پیش رو دارد که باید منتظر ماند و دید که چگونه با آنها روبرو خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *