دنیای خودرو

مرسدس AMG از CLA45 جدید رونمایی کرد

Mercedes-AMG CLA 45 با توان و عملکرد بسیار بیشتر نسبت به گذشته حیات دوباره پیدا میکند. موتور 4 زمانه 2 لیتری M139 با سیستم توربوشارژ که عملا قدرتمندترین موتور حال حاضر جهان است محرکه ای برابر با 382 اسب بخار و 354 پونت-فوت گشتاور ایجاد میکند و روی CLA 45 سوار خواهد بود. یک نسخه قوی تر از این موتور توان تولید 416 اسب بخار را دارد.

توان بالای این موتور تا حد زیادی به لطف توربوشارژر آن است که دارای یاتاقانهای غلتکی داکتینگ و اصطکاک کم برای بهبود پاسخ دهی و ارائه حداکثر psi 30 می باشد. البته مهندسان AMG تلاش کردند تا توان موتور را بصورت تنفس طبیعی بهبود بخشند و در نتیجه ماکزیمم گشتاور در دورrpm 4،750 و حداکثر دور موتور rpm7200 بوده است.

مولد توان فوق به جعبه دنده هشت سرعته دو کلاچ با تعویض دنده دستی متصل شده که از طریق سیستم AMG 4MATIC نیرو را بصورت تمام چرخ محرک به چرخها می فرستد. علیرغم اینکه بصورت استاندارد محرکه روی چرخهای جلو فرستاده میشود اما سیستم توان را روی محورها توزیع میکند و میتواند توان را با نسبت مختلف به طرف راست و چپ برساند. با این محرکه زمان صفر تا صد این خودرو حدود 4 ثانیه ثبت شده است.

به منظور بهبود هندلینگ خودرو نیز اقداماتی انجام شده است. اجزای سیستم تعلیق از فنرها تا کمک فنرها از نوع ویژه ای هستند و میرایی متغیری ایجاد میکنند تا حالت رانندگی متغیر از مرسدس نرم تا AMG سخت را ایجاد کند. همچنین قابلیت های دیگری نظیر انتخاب حالت سفر درون شهری، حرکت در هوای مرطوب و حالت ریسینگ منجر به تطابق بیشتر و بهبود هندلینگ آن در شرایط مختلف رانندگی میشوند.

در بخش ظاهر نیز مهندسان برای تمایز بیشتر خودرو با مدل قبلی روی آن کار کرده اند تا تمایز بیشتری به خودرو بدهند. جلو پنجره با آرم AMG با گونه هماهنگ با چراغ های جلو طراحی شده تا در خودرو جلوه ای تهاجمی ایجاد کنند. طراحی حفره های سپر نیز هماهنگ با نمای جلوی خودرو و برای تبادل حرارتی موتور میباشد.

استفاده از باله روی صندوق عقب، طراحی خاص اگزوزها و حالت خاص دیفیوزر از دیگر تغییرات خودرو در نمای ظاهری عقب خودروست.

در قسمت داخلی با صندلی های خاص خلبانی، تم رنگ زرد و هماهنگی تودوزی دور فرمان با روکش صندلی مواجه میشویم. رنگ زرد به کار گرفته شده در این تریم و بخشهای مختلف داشبورت و تودوزی به شما یادآوری میکند که داخل یک خودروی اسپورت هستید. ترکیب این رنگ با رنگ کرومیک بخشهای مختلف یک هماهنگی در بخشهای مختلف داخلی خودرو ایجاد میکند.

این خودرو نیز مانند تمامی مدل های CLA از سیستم سرگرمی MBUX بهره میبرد. در پنل نشانگرهای متعددی از جمله شتاب سنج، نشانگر دنده در حالت دستی و اطلاعات موتور شامل دما یا توان خروجی لحظه ای نمایش داده میشود.

این خودرو در کلاس خودروهای اسپرت شیک بوده و با نمونه هایی همچون BMW M2 و  Audi RS3رقابت میکند. با توجه به مشخصات مرور شده انتظار میرود تا عملکرد این خودرو فراتر از رقبا باشد، موضوعی که برای آن باید تا زمان عرضه که پایان سال جاری است منتظر بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *