اطلاعات فنیدنیای خودرو

نگاهی به انواع مختلف کارواش

کارواش واژه ای انگلیسی است که پیدایش آن به سالهای 1914 برمیگردد و به مکانی اشاره دارد که به شست و شوی خودرو و گاهی بخش های داخلی آن میپردازند.

همگی ما تجربه حضور در کارواش را داشته ایم و با توجه به گسترش استفاده از خودروها در جای جای شهرها نیز کارواش های متعددی دیده میشود. این مکان ها بر اساس نوع عملیات به دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم میشوند.

در نوع دستی از واتر جت برای شستشوی خودرو استفاده میشود و فشار بالای آب موجب از بین رفتن آلودگی و جرم میگردد. عملیات توسط کارگرها و بصورت دستی انجام میشود و خودرو طی چند مرحله شسته، خشک و نهایتا تحویل مشتری میگردد. با توجه به هزینه پایین تجهیزات و عدم نیاز به تخصص بالا این نوع کارواش مرسوم تر بوده و تعدد آنها بالاست.

با گسترش اتوماسیون در تمامی عرصه ها، صنعت کارواش نیز از آن بی نصیب نبوده و بسیاری از عملیات کارواش نیز بصورت اتوماتیک صورت میگیرد به طوری که سطوح مختلفی از کارواش های اتوماتیک قابل مشاهده است و بطور کلی کارواش های اتوماتیک در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

  • کارواش تونلی: که با استفاده از تسمه نقاله خودرو را از میان تعدادی دستگاه‌های شست ‌و شوی ثابت عبور می‌دهد.

  • کارواش دروازه ای: نوع پیشرفته دستگاه های کارواش اتوماتیک است که در این مدل ماشین ثابت و ربات کارواش حرکت می کند. این دستگاه های علاوه بر شستشو با برس، توانایی شستشو با فشار آب را نیز دارا می باشند.

اما دسته بندی دیگری برای کارواش ها بر اساس نوع مواد شستشو نیز میتوان در نظر گرفت که در ادامه به آنها اشاره شده است.

کارواش نانو یا کارواش بدون آب: در این نوع شستشو از مواد شوینده شیمیایی برای شستن و پولیش کردن خودرو استفاده می‌کند.

کارواش بخار: یک روش جدید و کم مصرف است که با بخار خشک و مرطوب برای شستشوی خودرو از آن استفاده میشود.

کارواش نانو بخار: در این شستشو از بخار و مواد نانو شوینده برای شستشوی خودرو استفاده میشود. دستگاه کارواش بخار مصارف گوناگونی دارد و در صنعت نظافت خودرو نیز مورد استقبال قرار گرفته است. استفاده کارواش نانو بخار می تواند به قسمت های مختلف خودرو مخصوصا بخش های پلاستیکی آسیب وارد کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *