اطلاعات فنیدنیای خودرو

نگاهی به نمایشگاه CES 2019: نقش هوش مصنوعی در آینده خودروهای خودران

نگاهی به نمایشگاه CES 2019: نقش هوش مصنوعی در آینده خودروهای خودران

شاید اگر زمانی از هوش مصنوعی و قابلیت ها و احتمال به کارگیری آن در زندگی و ابزارهای عصر جدید سخن به میان می آمد کمی ناملموس و غیرقابل تصور بود، اما با نزدیک شدن به ربع قرن و توسعه سیستم های مبتنی بر کنترل اتوماتیک و به دنبال آن سیستم های رباتیک مبتنی بر تصمیم گیری و کنترل ماشین، نقش هوش مصنوعی، بخصوص در صنعت خودرو پر رنگ تر میشود، موضوعی که در نمایشگاه CES امسال نیز مشهود و قابل توجه بود.

توسعه خودروهای خودران بدون بهره گیری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کاری عملا غیرممکن به نظر میرسد. براساس الزامات SAE برای سطح 3 و 4 خودروهای خودران، سیستم خودران برای تحلیل قابلیت راننده به منظور کنترل وسیله نقلیه نیاز به تحلیل رفتار وی دارد که بدون بهره گیری از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مقدور نیست. در نمایشگاه دستاوردهای CES2019 نیز این موضوع به شدت مورد توجه بوده و استفاده از این قابلیت نه صرفا برای کنترل خودرو، بلکه برای بهبود میزان راحتی و آسایش سرنشینان نیز مورد توجه بوده است.

سیستم های مبتنی بر دوربین که توسط Nuance، Hyundai Mobis و Harman ارائه شده بودند همگی با هدف درک حالت (خواب آلودگی و …) راننده از نشانه های صورت و در عین حال نظارت بر موقعیت سر و جهت گیری چشم جهت اندازه گیری میزان توجه بودند. Nuance و Harman لحن صدا را نیز مورد توجه قرار داده اند. اکثر شرکت ها با استفاده از این اطلاعات گزینه هایی برای تغییر نور محیط یا انتخاب موسیقی پیشنهاد می دهند.

با توجه به تشخیص میزان هوشیاری راننده که به واسطه تحلیل ورودی های متعددی چون تن صدا، تحلیل حالات چهره و سر و چشم و مواردی از این دست، محرک های متعددی برای تعدیل رفتار و هوشیاری راننده توسط سیستم ها به کار گرفته میشود. بعنوان مثال سیستم Emotion AI شرکت Nuance زمانی که تشخیص خواب آلودگی راننده را بدهد بازی هایی صوتی را برای بازگرداندن هوشیاری به راننده همچون name that tune را پیشنهاد میدهد. این سیستم میتواند جوک تعریف کند یا برایتان فال بگیرد.

یا Harman سیستمی دارد که چنانچه حواس پرتی یا خواب آلودگی را در راننده تشخیص دهد برای هشدار بلافاصله با شماره تلفن ذخیره شده در سیستم کمک راننده تماس میگرد. Faurecia برای چنین شرایطی پخش عطر و بوی نعناع برای افزایش هوشیاری و اسطوخودوس برای آرامش را پیشنهاد می کند.

در نهایت هسته تمامی این اقدامات هوش مصنوعی است که ورودی های متعدد دریافتی از سنسورها را دریافت و تحلیل و در نهایت موقعیت را تشخیص میدهد.

انتظار میرود تا در صورت سوار شدن چنین سیستم هایی روی خودروهای آتی این قابلیت در خودروها امکان روشن و خاموش کردن داشته باشند تا راننده بتواند به تشخیص خود این سیستم را فعال یا از مدار خارج کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *