اطلاعات فنیدنیای خودرو

نگاهی به نمایشگاه CES 2019: چگونه مشخصه های بیومتریک می تواند خودروهای آینده را تحت تاثیر قرار دهد؟

انتظار میرود در سالهای آتی خودروهای آینده به صورت دقیق تر مشخصه های انسانی نظیر اثر انگشت، شمار تنفس و ضربان قلب و مردمک چشم را برای شناسایی/تایید هویت راننده و یا سلامت سرنشینان به کار بگیرند. بهره گیری از این قابلیت این وعده را میدهد که بسیار راحت تر و حتی بدون نیاز به حمل کلید میتوان وارد خودرو شد و آن را ترک کرد.

بسیاری از شرکت هایی که در نمایشگاه CES2019 شرکت کرده بودند تشخیص چهره و تشخیص اثر انگشت را ارائه داده بودند. در همین راستا شرکت B-Secur سیستم ردیابی الکتروکاردیوگرافی منحصر به فرد خود، Harman استفاده از سیستم اندازه گیری مردمک(pupillometry) و Faurecia سنسورهای پیزو و رادارهایی برای مانیتور میزان تنفس و ضربان قلب را عرضه کرده بودند.

آیا می دانستید که نمودار الکتروکاردیوگرام شما همانند اثر انگشت یا عنبیه منحصر به فرد است؟

تشخیص حالت استراحت یا حرکت از طریق میزان ضربان ممکن است و برای کارکرد به عنوان ID، تنها میزان تپش کافی خواهد بود؛ اما برای تشخیص آریتمی یا دیگر مشکلات قلب مشخصه دیگری نیز نیاز است. این مشخصه میتواند توسط چرم دور فرمان تشخیص داده شود و در خودروهایی که فرمان لمسی خازنی دارند نیاز به سخت افزار اضافی دیگری نیست. استفاده از این روش بسیار ارزانتر و کم هزینه تر از به کارگیری دوربین های با کیفیت بالا برای تشخیص عنبیه و اسکن آن است.

مدل مفهومی فرمان خودروی B-Secur با نام HeartKey در مرحله پیش تولید است و آماده میشود تا در فصل نخست سال 2019 وارد مرحله تولید شود. این شرکت همچنین در حال تحقیق روی نقاط تماس دیگر، کلیدهای کنترل چندمنظوره، کنسول مرکزی و حتی کمربند ایمنی است.

همچنین انتظار میرود تکنولوژی هایی در قالب فناوری های پوشیدنی با همکاری شرکت هایی چون Analog Devices, Inc. (ADI) و Cypress Semiconductor و  NXP Semiconductors راهی بازار شود.

سیستم مانیتورینگ کابین Harman از pupillometry برای به دست آوردن بار شناختی استفاده می کند. ظاهرا قطر مردمک چشم نوسان دارد، با مقادیر کم و نرخی که با بار شناختی افزایش میابد بزرگ و کوچک میشود.

Faurecia یک رادار کوچک با برد کوتاه در محدوده ی سرنشین جلو که در آن می تواند همه اشخاص را ببیند پیشنهاد می کند. همچنین حسگرهای پیزو حساس به فشار نیز در صندلی قرار می دهد. با همین دو تکنولوژی، میزان قلب و تنفس شان را کنترل می کنند. هنگامی که میزان بالایی از تنفس یا ضربان تشخیص داده شود، وسیله نقلیه یک تمرین تنفسی را توصیه می کند و  یا عطر و بوی آرام بخش اسطوخودوس را به داخل کابین پخش میکند. این سیستم همچنین به راننده هشدار می دهد که یک کودک هنوز در خودرو است.

با عرضه فناوری از این دست در نمایشگاه CES که تصویری از فناوری های آینده خودروهاست باید منتظر خودروهایی از جنس هوشمند با قابلیت های خاص دز آینده نزدیک بود. برخی از این فناوری ها از مرحله نمونه آزمایشگاهی عبور و آماده تولید هستند که باید دید دقیقا چه زمانی و روی کدام محصول عرضه خواهند شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *