اطلاعات فنیدنیای خودرو

وایمو به سرویس تاکسی های آنلاین میپیوندد

وایمو یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت فناوری “آلفابت” (Alphabet Inc) از شرکت های مادر گوگل است که با هدف ساخت و توسعه خودروی خودران در دسامبر 2016 تشکیل شد. هر چند پیشینه توسعه این ایده در گوگل به سالهای 2009 بازمیگردد. سیستم خودروهای خودران گوگل روی تویوتا پریوس سوار و سال 2012 مجوز تردد در نوادا را گرفت.

اما آنچه که بعنوان خودروی خودران گوگل میتواند تلقی شود در سال 2015 با نام Firefly ساخته شد و فاقد هر گونه پدال و فرمان بود و صرفا به منظور تست در جاده های سان فرانسیسکو به کار گرفته شد.

با گذشت 10 سال در 5 دسامبر 2018 گوگل سرویس تاکسی خودران خود را با نام Wymo one صرفا برای اعضای تیم تحقیقاتی وایمو راه اندازی کرد که در آینده به صورت عمومی تر ارائه سرویس خواهد کرد.

با به کارگیری Wymo one کاربران میتوانند 24 ساعت و 7 روز هفته به این سرویس دسترسی داشته باشند. کار کردن با آن بسیار ساده است، کافی است محل سوار شدن و مقصد مورد نظر را مشخص کنید. برخلاف دوره آزمایشی استفاده از این سرویس، پس از تعیین مبدا و مقصد مقدار کرایه مورد درخواست نمایش داده میشود و به عبارتی این سرویس رایگان نیست. وایمو میزان مشخصی برای کرایه ها اعلام نکرده است اما اشاره کرده که این موضوع تابع شرایط مختلفی از جمله: مبدا، مقصد، طول مسیر و شرایط دیگر است.

علیرغم اینکه این سرویس در نسخه های اولیه کاملا مستقل عمل میکرد اما به منظور اطمینان بیشتر رانندگان پشت فرمان بودند تا در صورت لزوم در فرآیند مداخله نمایند. اما در نسخه اخیر سرویس کاملا مستقل بوده و نیاز به هیچگونه مداخله ای در فرآیند نیست.

سرویس در محدوده منطقه متروفونیکس قابل ارائه خواهد بود. نمایشگرهایی در داخل خودرو مشخصه های اصلی مسیر را نشان میدهند، اما چنانچه مسافران سوالی در طول سفر داشته باشند میتوانند ار طریق اپلیکیشن با بخش پشتیبانی ارتباط برقرار کنند.

ویژگی های دیگر این سرویس که در نسخه پولی عرضه خواهند شد پیش از عملیاتی شدن توسط توسط تیم تحقیق و توسعه آزمایش و توسعه داده میشوند.

آنچه که واضح است گوگل هدف از توسعه این سرویس را امن تر شدن جاده ها و افزایش کیفیت خدمات اعلام میکند. اما بدون شک عملیاتی شدن عمومی تر این سرویس کمی زمانبر به نظر میرسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *