اطلاعات فنیدنیای خودرو

ولوو برای کنترل رفتار راننده های مست و بدحواس در داخل خودروهای خود دوربین نصب میکند

طی 20 مارچ سال جاری ولوو اعلام کرد به زودی در داخل خودروهای خود اقدام به نصب دوربین هایی به منظور نظارت بر  رفتار رانندگان خود خواهد کرد تا در صورتی که رانندگان مست یا بدهوش باشند اقدام به مداخله در کنترل خودرو نماید. این اقدام از سوی خودروسازی چون ولوو که به خودروهای امن شهرت دارد اقدامی تحریک کننده است بخصوص برای طرفداران حریم شخصی.

دوربین های Volvo در داخل اتومبیل حرکات چشم راننده را کنترل می کنند تا میزان مستی و حواس پرتی راننده را تشخیص دهند. اگر راننده برای مدتی نگاهش به جای دیگری از قبیل گوشی باشد یا نتواند دست خود را روی فرمان نگه دارد، یک کارشناس از مراکز پشتیبانی Volvo برای کنترل وضعیت با راننده تماس قرار خواهد گرفت. همچنین رانندگاني که به جاده نگاه نکنند و يا چشمانشان را بسته اند، هشدار دریافت خواهند کرد. اگر پاسخ ندهند، ماشین آهسته و حتی متوقف خواهد شد. این سیستم تا اوایل سال 2020 روی تمام خودروهای Volvo نصب خواهد شد.

“این موضوع می تواند نگرانی های طرفداران حفظ حریم خصوصی را افزایش دهد”

این اقدام پس از اعلام اخیر ولوو مبنی بر کاهش حداکثر سرعت در خودروهای تولیدی خود تا مرز 180 کیلومتر بر ساعت به منظور کاهش آمار تلفات تصادفات صورت میگیرد. ولوو این سیاست های جدید را به عنوان اجزای کلیدی در اهداف چشم انداز 2020 طرح ریزی کرده که برابر آن تا سال 2020 هیچ فردی در خودروهای ولوو کشته و یا به طور جدی مجروح نخواهند شد. این شرکت در سالهای گذشته شهرت خود را بر پایه طراحی خودروهای ایمن به دست آورده و این اقدام اخیر تاکید دوباره ای بر این مسیر است.

هنریک گرین، معاون ارشد تحقیق و توسعه در گروه خودروی ولوو، در بیانیه ای گفت: “هنگامی که بحث  ایمنی به میان می آید، زمانی که یک تصادف ناگهانی و غیر قابل اجتناب در میان باشد هدف ما به جای محدود کردن ضربه و اثرات برخورد، جلوگیری از حادثه است.” “در این مورد، دوربین ها بر رفتارهایی که ممکن است به صدمات جدی یا مرگ منجر شوند، نظارت خواهد داشت.”

استفاده از دوربین های درون خودرو برای نظارت بر رانندگان اقدام بی سابقه‌ای نیست. کادیلاک از دوربین های مادون قرمز که به راننده برخورد می کنند برای راه اندازی سیستم پیشرفته کمک راننده خود با نام Super Cruise استفاده می کند. دوربین حرکات چشم راننده را ردیابی می کند. اگر راننده توجه خود را از مسیر منحرف کند، سوپر کروز از یک سری از هشدارهای قابل شنیدن و ارتعاش استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که راننده نگاهش را متوجه جاده میکند.

همانطور که حضور دوربین ها به نام ایمنی گسترش می یابد، احتمال استفاده از آنها برای سوء استفاده در حریم خصوصی وجود دارد هر چند ولوو این انتقاد وارده به خود را شدیدا رد کرد.

خودروسازان امروزه اطلاعات زیادی از ماشین شما جمع آوری می کنند که اغلب برای تجزیه و تحلیل وضعیت خودرو است. در این راستا GM نیز اعلام کرده که دوربین موجود در اتومبیل های کادیلاک هیچ چیزی ضبط نمی کند؛ بلکه فقط یک سری اطلاعات ورودی میدهد تا اطمینان حاصل شود که سوپر کروز به درستی عمل میکند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *