دنیای خودرو

چگونه تکنولوژی های نوین در حال تغییر مسیر صنعت خودرو هستند

صنعت خودرو یکی از صنایع پذیرای فناوری در طول تاریخ بوده است. امروزه تکنولوژی، مسیر تکامل خودرو را به کل تغییر داده و با جایگزینی سوخت های فسیلی با الکتریکی، هیبرید و سیستم های خورشیدی بعنوان محرکه خودروهای آتی افق جدیدی در زمینه سیستم ایجاد توان خودروها ایجاد کرده است.

از طرفی رشد تکنولوژی های خودگردان در خودروها در کنار توسعه سیستم های کامپیوتری نیاز به دخالت مستقیم در رویه رانندگی را کاهش داده است. این مسیر تعریف رانندگی و مهارت های رانندگی را به شدت تغییر داده و عملا رانندگی را از راننده به یک سیستم ناوبری سپرده است. در واقع میتوان گفت خودروهای نسل آتی سیستم های خودگران و در عین حال تعاملگر خواهند بود.

توسعه تکنولوژی خودگردان

بزرگترین تغییر در مسیر صنعت خودرو که به نوعی نتیجه توسعه تکنولوژی های مختلف است، فناوری خودروهای خودگردان میباشد. تولید کنندگان مختلف خودرو در حال ایجاد طرح های خود برای خودروهای خودران هستند ولی آنچه که تا کنون به لحاظ بازار عملیاتی شده، فناوری پارک اتوماتیک و کروز کنترل است. فناوری کروز کنترل که در واقع کنترل دریچه گاز و جریان سوخت و هوا را به دست گرفته و خودرو را با یک سرعت تعیین شده به حرکت در می آورد. در کنار این سیستم فناوری های دیگری نظیر سیستم ترمز خودگردان نیز در پاره ای از خودروهای گران قیمت به کار گرفته شده که وظیفه ترمز کردن در مواقع ضروری بصورت مستقل را به عهده دارد. این سیستم از دوربین ها، رادار و فناوری لیدار(Lidar) برای کنترل وضعیت جاده و موقعیت های بالقوه خطر استفاده میکند. با توجه به این فناوری ها سیستم در موقعیت های خطرناک به راننده هشدار داده و در صورتی که راننده در موقعیت دخالتی نکند سیستم به صورت اتوماتیک ترمز خواهد گرفت.

سیستم خودگردان دیگری که اخیرا در Google car به کار گرفته شده نرم افزار تفسیری است که برای تفسیر رفتارهای معمول دیگر رانندگان طراحی شده است. توصیفگرهای شکل و حرکت به واحد پردازش مرکزی خودرو اجازه می دهد تا با تصمیم گیری هوشمندانه به حرکات سایر کاربران جاده ای پاسخ دهد. این سیستم به اندازه کافی پیجیده است تا بتواند کاربران جاده ای اطراف خود شامل خودرو، دوچرخه یا موتورسیکلت را با توجه به سرعت و الگوی حرکت آنها تشخیص دهد. سنسورهای لیزری سیستم های خودگردان را قادر به درک حرکت وسایل نقلیه پیرامونی کرده است.

کنترل کروز انطباقی آئودی نمونه ای از یک سیستم با وظیفه حرکت و توقف است. این سیستم برای تحلیل محیط پیرامون خود از 30 بخش کنترلی کمک میگیرد. سیستم کروز کنترل آئودی سرعت خودرو را با توجه به فاصله بین راننده و خودروی جلویی در بازه بین 0 تا 150 مایل بر ساعت تنظیم میکند. دو حسگر رادار سیستم را قادر میسازند فاصله تا خودروی جلویی را تشخیص دهد. چنین سیستم هایی قادر به پشتیبانی از راننده هستند اما کاملا مستقل و خودگردان نیستند.

بررسی خودروهای موجود در بازار نشان میدهد سری-7 بی ام دبیلیو قابلیت پارک بدون دخالت مالک و راننده را دارد. به همین ترتیب، در سال 2015، گوگل اقدام به انجام آزمایشاتی روی خودروهای خودران با استفاده از تکنولوژی سنجش از راه دور کرد که در آن یک لیزر بر روی پشت بام نصب شده بود تا یک نقشه سه بعدی از محیط اطراف برای حرکت به صورت خودکار را بسازد.

توسعه سیستم هایی نظیر کروز کنترل هوشمند و سیستم های پارک اتوماتیک نشان میدهد که توسعه سیستم های خودران فاز بعدی انقلاب در صنعت خودرو هستند. اتفاقاتی که هم اکنون پایه ریزی های آن برای آینده صورت گرفته است.

تعامل بیشتر با راننده

با توسعه سیستم های کامپیوتری، عملا این سیستم ها بخش بزرگی از عملکرد خودرو را کنترل میکنند که این موضوع ظرفیت تعامل خودرو و راننده را به میزان بسیاری بالا برده است. کامپیوترهای مستقر روی خودروها بخش عظیمی از عملکرد از دما تا سرعت و موقعیت و حتی میزان انتشار آلاینده ها را کنترل میکنند. این قابلیت امکان تعامل گسترده سیستم با راننده از طریق ابزارها و سیستم های موجود را به صورت وسیعی فراهم کرده است. راننده به راحتی میتواند مقصد خود را روی سیستم ناوبری خودرو وارد کرده و مسیر حرکت مناسب برای او نمایش داده شود یا با استفاده از سیستم عیب یابی میتواند به راحتی ایرادات فنی خودرو را پیدا کند.

به دنبال انقلاب گوشی های هوشمند، صنعت خودرو شاهد پیدایش داشبورد هوشمند بود که تلفیقی از یک تبلت بسیار کارآمد در خودروها بوده که کاربر را قادر به مشاهده همزمان متن پیامک های ارسالی روی گوشی و گوش دادن به آهنگ مورد علاقه در کنار قابلیت های دیگر این سیستم ها میکند. تکنولوژی هایی نظیر Apple CarPlay و Google Android Auto کاربر را قادر میسازد تا از تمام قابلیت های گوشی روی سیستم کامیپوتری خودرو بدون مراجعه به گوشی استفاده کند.

توجه به مواردی که به آن اشاره شد گویای این است که صنعت خودرو در حال حرکت به سمت چشم انداز خودروهای خودران است. اتفاقی که هر چند چشمه هایی از آن نشان داده شده اما به نظر میرسد تا توسعه همگانی آن زمان طولانی باقی نمانده باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *