تعمیر و نگهداری

بوی بد خودرو و دلایل و راهکارهای رفع آن

خودرو یکی از ابزارهای زندگی ماست که هر روز با آن سر و کار داریم و حالا اگر کابین آن فارغ از مشکلات فنی بوی بد نیز داشته باشد کمی کار سخت تر خواهد شد.

بوی بد خودرو دلایل متعددی میتواند داشته باشد که از موارد ساده شروع و تا به موضوعات فنی جدی تر نیز میتواند برسد. اگر سوار شدن خودروی صفر کیلومتر را تجربه کرده باشید حتما متوجه بوی خاصی شده‌اید موضوعی که به علت قطعات نو پلاستیکی و گازهای منتشر شده از آنهاست که پس از مدت کوتاهی رفع و متوقف میشود. اما اگر موضوع ادامه دار بود دلیل را باید در جای دیگری جستجو کرد.

برخی از این موارد ناشی از دلایل مکانیکی و برخی دیگر ناشی از ایراداتی در مسیر تهویه خودروست. در ادامه سعی داریم تا مواردی را که مکرر مشاهده میشود ذکر کنیم تا اگر شما نیز بوی مشابهی را در خودرو حس میکنید به دنبال راهکار باشید.

دلایل مکانیکی بوی بد میتواند از دلایل متعددی همچون نشت روغن، مشکلات مبدل کاتالیست و مشکلات بخاری ناشی شوند. علل غیر مکانیکی بوی بد میتواند مرتبط با یک ته سیگار که شش ماه پیش زیر صندلی انداخته شده یا یک زباله یا هر چیز مشابه دیگری باشد که در زیر صندلی یا هر جای دیگری داخل کابین گیر افتاده و ایجاد بوی بد نموده است.

انواع بوهای مختلف در خودرو و دلایل آن

  • بوی شیرین

این بو عمدتا نشان از نشتی در رادیاتور بخاری دارد. اگر شیشه خودرو بخار میشود و میتوان آن را به سادگی پاک کرد این خود نیز دلیل دیگری بر این موضوع است.

 

و اگر این بو از شیرینی شروع و بد میشود احتمالا کسی روی آن چیزی ریخته است.

  • بوی کبک زدگی

احتمالا آب به کابین نفوذ میکند. ممکن است از طریق درز درب ها و شیشه ها یا از اواپراتور کولر باشد.

  • بوی تند

بوی تند میتواند ناشی از سوختن صفحه کلاچ یا لنت ترمز باشد. شل بودن و سر خوردن صفحه کلاچ یا فرسودگی آن میتواند یکی از دلایل این موضوع باشد.

  • بوی روغن سوخته

روغن نشتی رو اگزوز خودرو میریزد.

  • بوی گاز

بوی گاز در ماشین دلایل متفاوتی میتواند داشته باشد، در خودروی کاربراتوری انتظار بوی گاز بعد از خاموش کردن خودرو طبیعی است. اما در سایر موارد باید مسیر اگزوز خودرو باید بررسی و ترک خوردگی احتمالی باید یافته و ترمیم شود.

  • بوی سولفور

این بو میتواند ناشی از دو موضوع باشد، نخست مبدل های کاتالیستی و دوم روغن گیربکس و ….

رفع بوی بد؛ راهکارها

پیش از هر گونه اقدامی باید نوع بو را به توجه به موارد بالا تشخیص دهید، بسته به اینکه این ایراد فنی است یا غیرفنی باید به تعمیرگاه مراجعه کنید. اما تمامی بوها ناشی از موارد فنی نیستند.

حتما پیش از هر کاری زیر صندلی ها را به درستی وارسی کنید، ته سیگار، پوست میوه و … میتواند باعث بوی بد شوند. حتما پیش از این کار کف خودرو را به خوبی جارو کنید و از حذف عوامل بوزا مطمئن شوید.

در صورتی که این بود ناشی از مایعاتی است که قبلا کف خودرو ریخته شده میتوانید از جوش شیرین استفاده کنید و آن را به کف خودرو بپاشید.

با مواد شوینده خوش بو تمامی سطوح داخلی خودرو را پاک و تمیز کنید.

مطمئن باشید که با پیشگیری این روشها به کل از شر بوی بد خلاص خواهید شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *