فیلتر روغن

بهترین فیلتر روغن

بهترین فیلتر روغن موتور آنهایی هستند که موتور شما را از ساییدگی محافظت می کنند. یکی از پایه ای ترین مراحل نگهداری خودرو تعویض روغن است. اما سوال اینجاست که چگونه یک فیلتر روغن خوب برای خودروی خود انتخاب کنیم؟

انواع فیلترهای روغن

 • مکانیکی: این نوع از فیلتر روغن از کاغذ و کتان برای جلوگیری از ورود آلاینده ها به موتور استفاده می کند. اگرچه این فیلتر روغن بسیار معمول است، اما مشکلات خاص خود را نیز دارد. با مرور زمان و با افزایش ناخالصی ها در روغن، جریان روغن را کاهش می دهد. این نوع فیلتر نیاز به تعویض مداوم دارد!
 •  کارتریجی و چرخشی: این نوع از فیلتر روغن دارای یک طراحی ثابت می باشد که سالهاست تغییری در آن ایجاد نشده است. این مدل دارای یک کیس ثابت است که فیلتر در آن قرار می گیرد. فیلتر مدام نیاز به تعویض دارد. در سال های اخیر بهبودی در طراحی آن صورت گرفت که شامل یک چرخش برای افزایش قابیلت های روغن می شود. جنس فیلتر پارچه ای است که کارآمدی بیشتری از آنچه مدل مکانیکی استفاه می کند (کتان، کاغذ و مقوا) دارد.
 •  مغناطیسی: از آنجاییکه ناخالصی ها و آلاینده های داخل روغن اغلب تکه های کوچک فلزی هستند، یک آهنربا می تواند آنها را جذب کرده و از ورودشان به موتور جلوگیری کند. این نوع از فیلترهای روغن، مغناطیسی یا الکترومغناظیسی هستند. این مدل ها به راحتی روغن را از ناخالصی ها توسط آهنربا تصفیه می کنند.
 •  رسوبی: فیلتر روغن رسوبی یا بستر جاذبه، آلاینده ها را در کف فیلتر جمع می کند. از آنجا که آلاینده ها سنگین تر از روغن هستند، این مدل از جاذبه استفاه کرده تا ناخالصی را از روغن جدا کند.مدل رسوبی تا حدی برای تصفیه ی روغن مناسب است اما زمانی که فشار روغن یا سرعت تغییر می کند، جاذبه قدرت جلوگیری ورود آلاینده ها به موتور را ندارد.
 • گریز از مرکز: این نوع از فیلتر روغن از نیروی گریز از مرکز برای چرخش روغن در سرعت بالا استفاده می کند. در این حالت روغن به راحتی خارج شده و آلاینده ها به دیواره ها می چسبند. این مدل برای تصفیه ی روغن مناسب است اگرچه هر از گاهی نیاز به تمیز کردن جعبه ی فیلتر روغن دارد.
انواع فیلتر روغن

ویژگی های کلیدی

 1. جنس فیلتر: موادی که عملیات فیلتر کردن را انجام می دهند از سه نوع پارچه ای، سلولزی یا ترکیب این دو هستند. پارچه ای کارآمدی بهتر و سلولزی قیمت کمتری دارد. ترکیب هر دو انتخاب بهتری است چرا که با برگزیدن آن قیمت و کیفیت را در نظر گرفته ایم.
 2. ظرفیت: ظرفیت فیلتر شامل قابلیت و سایز آن برای جمع کردن آلاینده بدون نیاز به تعویض است. وقتی ظرفیت یک فیلتر پر می شود، روغن فیلتر نشده از طریق دریچه ی میان بر وارد موتور می گردد.
 3. استفاده ی راحت تر: همه ی فیلتر روغن ها مناسب تمام ماشین ها نیستند. اگر فیلتر روغن مناسب ماشین خود را خریداری کنید دیگر لزومی ندارد برای تعویض آن به مکانیکی بروید.
 4. طراحی فضای فیلتر روغن: از آنجا که یک استاندارد ثابت برای این طراحی وجود ندارد، هر برندی برای مدلهای خود طراحی منحصر به فردی را دارد. وزن فیلتر روغن و طراحی قسمت مربوط به آن به راننده کمک می کند تا بداند کدام فیلتر روغن مناسب خودروی او می باشد.
عملکرد فیلتر روغن

آخرین نکات

 • اگر هنوز نمی دانید کدام فیلتر روغن مناسب خودروی شماست، به کتابچه ی راهنمای آن یا مکانیک خود مراجعه کنید. ممکن است باز هم جواب مناسب دریافت نکنید! در این صورت بهترین روش ارتباط آنلاین با کارخانه سازنده خودروی شما است.
 • ساختار فیلتر روغن بیانگر دوام آن است. موادی با کیفیت پایین مانند پلاستیک، لاستیکی یا مقوایی زودتر فرسوده می شوند. بهترین زمان تعویض فیلتر روغن هر سه یا شش ماه است. (به عبارتی هر 8000 یا 16000 کیلومتر)
فیلتر روغن

بهترین فیلترهای روغن در سال 2019
FRAM XG7317 Ultra (بهترین از هر لحاظ): این مدل با استفاده از استانداردهای سطح بالا موتور خودرو را از 99 درصد آلاینده ها و ناخالصی ها محافظت می کند. جنس فیلتر از سلولز است که سبب قیمت مناسب آن می شود اما همین امر روی کارآمدی آن نیز تاثیر می گذارد.

Bosch 3330 Premium (بهترین قیمت): اغلب خودروسواران این مدل را به دلیل قیمت مناسب و کارآمد بودن آن انتخاب می کنند. این فیلتر برای بازده بیشتر از جنس ترکیبی استفاده کرده و با حجم 14 گرم از ظرفیت بالایی در بازار فعلی برخوردار است. اما با وجود مزایای ذکر شده نیاز به طراحی بهینه در خصوص بهینه کردن جریان روغن دارد.

Mobil 1 M1-110 (برند افتخاری): این مدل که از نوع فیلتر کارتریجی و چرخشی است، با حجم 28 گرم ظرفیت بیشتری از تمام فیلترهای موجود دارد. شاید تنها مشکل این فیلتر قیمت بالای آن باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *