مکمل سوخت

مکمل سوخت چیست؟

مکمل سوخت یک محصول نفتی محسوب شده که به گازوئیل یا بنزین اضافه می شود و معمولا به صورت مایع است. انتظار می رود افزودن مکمل های سوخت به باک خودرو موجب افزایش کارایی ماشین شود. اما باید در نظر داشته باشید که مکمل سوخت برای خودروهای قدیمی و جدید متفاوت است. ماشین های مجهز به پیشرانه توربو که اغلب وارداتی می باشند باید از مکمل های مناسب استفاده کنند.

اگر طول عمر و پیمایش خودروی شما زیاد است یا مدت زمان طولانی خاموش بوده باید از مکمل سوخت مناسبی استفاده کرد تا رسوب داخل سیستم سوخت رسانی را از بین برده و موتور راحت تر شروع به کار کند.

مزایای مکمل سوخت

 • طولانی شدن عمر موتور
 • نرم تر کار کردن موتور
 • افزایش راندمان موتور
 • جلوگیری از یخ زدن در دمای پایین
 • کاهش مصرف سوخت
 • ارتقای مسافت طی شده به ازای هر لیتر بنزین
 • افزایش شتاب در فرآیند احتراق موتور
 • جدا کردن رسوبات از قطعات متحرک

عدد اکتان

میزان مقاومت سوخت در برابر خود سوزی می باشد. وقتی سوختی که برای خودروی خود استفاده کردیم اکتان کمتری داشته باشد، هنگام حرکت با دور موتور کم یا سربالایی، صدای کوبش یا ناک زدن موتور خودرو شنیده می شود که ممکن است در طولانی مدت باعث آسیب جدی به موتور خواهد شد. برای جلوگیری از این مساله باید از سوخت با اکتان بیشتر استفاده کرد و اینجاست که تفاوت بین کیفیت بنزین سوپر و معمولی مطرح می شود. مقدار دما و رطوبت و ارتفاع بر اکتان موجود در سوخت تاثیر می گذارد. به این ترتیب برخلاف فصل زمستان، سوخت لازم در تابستان باید میزان اکتان بالاتری را داشته باشد چون زودتر شروع به خودسوزی می کند.

رایج ترین مکمل سوخت خودرو اکتان بوستر است که باعث افزایش کیفیت سوخت می شود.
برای خرید مکمل سوخت به فروشگاه های مجاز مراجعه کنید چرا که در صورت تقلبی بودن آن آسیب جدی به موتور خودرو وارد خواهد شد.

انواع مکمل سوخت

 1. تقویت کننده اکتان (با هدف روان کنندگی برای جلوگیری از سایش قطعات موتور)
 2. تثبیت کننده سوخت (با هدف استخراج رطوبت از موتور)
 3. ضد یخ گازوئیل (با هدف افزایش گردش سوخت)
 4. پاک کننده انژکتور ( با هدف بهبود عملکرد انژکتور خودرو)

طرز استفاده از هر مکمل روی بسته بندی آن درج شده است اما اگر به هر دلیلی به سوخت مناسبی دسترسی نداشتید، از شتاب گیری زیاد پرهیز کرده و یا از کمترین فشار روی پدال گاز با دنده سنگین استفاده کنید.
اگر خودروی شما با وجود قدیمی بودن با بنزین معمولی هم ناک نمی زند، لزومی به استفاده از مکمل های سوخت گران قیمت نیست اما اگر ضریب تراکم خودروی شما بالاست باید بنزین سوپر و مکمل های سوخت با اکتان بالا را مصرف کنید. هم اکنون بنزین معمولی با عدد اکتان ۸۷ و سوپر با عدد اکتان ۹۵ در کشور عرضه می شود. در حال حاضر در خودروهای پیشرفته با نصب سنسور knock، به وسیله عقب انداختن زمان جرقه زنی تا حدودی مشکل ناک یا کوبش را حل کرده اند.

در مجموع باید در نظر داشته باشید که مکمل های سوخت خود را با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی خود (سردسیر یا گرمسیر) انتخاب کنید و فریب برندهای تایید نشده و تبلیغات کاذب را نخورید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *