باتری

نگهداری از باتری ماشین

باتری خودرو انرژی الکتریکی لازم برای شروع فرآیند احتراق را ذخیره می کند. به طور مرتب باتری ماشین را تمیز کرده و از عایق برای محافظت در برابر سرما و حفظ مایعات آن استفاده کنید. با رعایت نکات لازم باتری شما می تواند 5 تا 7 سال دوام آورد.

تعمیر و نگهداری باتری

پایانه های باتری را با آب و جوش شیرین تمیز نمایید. ابتدا با پیدا کردن درپوش قرمز، قسمت مثبت باتری را شناسایی کرده و همیشه ابتدا طرف منفی را جدا کنید. پیچ اتصال سیم ها را خلاف جهت عقربه های ساعت و به سیم منفی وصل کرده و سیم را به سمت بالا بکشید. همین کار را برای طرف مثبت نیز انجام دهید و مطمئن شوید که سیم ها را به قسمت فلزی خودرو وصل نمی کنید. سپس مخلوط جوش شیرین و آب را به میزان یک به یک مخلوط نمایید. یک برس سخت را درون محلول فرو کرده و هر دو پایانه باتری را تمیز کنید.
در آخر پایانه ها را با یک دستمال مرطوب پاک کرده و به یاد داشته باشید که دوباره باتری را به طور صحیح وصل کنید. همیشه ابتدا ترمینال مثبت را دوباره متصل نمایید.

زنگ زدگی و خوردگی در پایانه های باتری میزان عملکرد و طول عمر آن را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از خوردگی پایانه های باتری از اسپری مخصوص استفاده کرده و آن را در فاصله ده سانتی متری از ترمینال نگه داشته و اسپری کنید. پس از اتصال دوباره باتری، پایانه و نقطه اتصال را هم اسپری کرده تا از خوردگی جلوگیری کرده باشید. اسپری ترمینال در فروشگاه های قطعات خودرو در دسترس است. فقط از محصولاتی استفاده کنید که برای پایانه های باتری طراحی شده اند.

نوار یا پد نگه دارنده باتری از لرزش و آسیب به باتری جلوگیری می کند چرا که لرزش بیش از حد می‌تواند موجب خراب شدن باتری شود. پیچ های اتصال نگهدارنده باتری که معمولا در امتداد بالای باتری هستند را پیدا کرده و توسط آچار سوکت پیچ ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا آنها را محکم کنید.
اگر در آب وهوای سرد زندگی می کنید یا زمستان در راه است، می توانید از گرم کننده های باتری استفاده کنید که شامل دو مدل اصلی می باشد و می توانید از فروشگاه های قطعات خودرو تهیه و طبق دستورالعمل روی محصول آن را نصب کنید.

بررسی میزان مایع باتری

سطح مایع باتری را بررسی کرده و در صورت کم بودن آب مقطر اضافه کنید. درپوش های دریچه روی باتری را شل کرده و داخل هر سلول را با چراغ قوه نگاه کنید، مایع باید صفحات باتری را بپوشاند.
قبل از تعویض دریچه های هوا، مایعات اضافی را با دستمال پاک نمایید. هر شش ماه یک بار میزان مایعات باتری را بررسی کرده و از آب معمولی به جای آب مقطر استفاده نکنید چون دارای موادی هست که روی عملکرد باتری تاثیر منفی می گذارد.

در هنگام خرید باتری حتما به تاریخ تولید توجه کنید و از خرید باتری های دست دوم خودداری فرمایید چون با گذشت زمان کارایی خود را از دست می دهند.
هنگامی که ماشین خاموش است تمام دستگاه هایی که به درگاه شارژ وصل شده اند را خارج کرده و از خاموش بودن چراغ های جلو و چراغ های داخلی نیز اطمینان حاصل کنید، چون موجب تخلیه انرژی باتری می شود. اگر به هر دلیلی نمی خواهید از خودروی خود استفاده کنید یا برای مدتی خاموش بوده، ماشین ‌ را روشن کرده و اجازه دهید موتور بیست دقیقه بدون حرکت کار کند، البته این یک راه حل ایده آل نیست اما به شارژ باتری کمک می کند.
باتری خود را تا ۱۲.۶ ولت شارژ کرده چرا که ولتاژ ایده آلی می باشد. اگر شارژ باتری از این سطح پایین بیاید، طول عمر و راندمان آن کاهش می یابد. یک ولت متر بگیرید و سر مثبت (قرمز) را به ترمینال مثبت باتری و سر منفی (سیاه) را به ترمینال منفی وصل کرده و چند ثانیه نگه دارید تا منتظر بمانید تا ولت متر مقدار شارژ را اندازه گیری کند. همیشه هنگام تست و شارژ باتری از دستکش های لاستیکی استفاده کنید. در فصل سرما سعی کنید زودتر از شش ماه باتری را آزمایش کنید چون درجه حرارت پایین شارژ باتری را کاهش می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *